2009. őszétől a Polgárok Háza rendezvénysorozat keretében nyújt ízelítőt a Kárpát-medence népművészetéből. Egy-egy tájegység szerteágazó bemutatására törekszünk népművészeti kiállítással, a helyi népzene, néptánc, népdal, népmese, jellegzetes gasztronómia felvonultatásával.
Események
- Amikor a ruhák életre kelnek Zenés, táncos, kiállítással egybekötött viseletbemutató a Magyar Népviselet Napja alkalmából.
- Sokoróalja élő népművészete Sokoróalja élő népművészete
- Mezőség népművészete II.: Magyardécse Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozatunk X. évadéban, 2018. őszén az erdélyi Mezőség népművészetével ismerkedhetnek meg, ezúttal a gyümölcstermesztéséről messze földön híres Magyardécse erős és életvidám közösségével. Az est végén ízelítő a magyardécsei vendéglátásból, majd helyi termékek vására és táncház várja közönségünket!
- Csodák a barkók földjén Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozatunk X. évadában, 2019. tavaszán két települést látunk vendégül, melyek közös nevezője, hogy népi motívumkincsük a XXI. századi öltözeteken is helyet talált. Elsőként Kalocsát mutattuk be, áprilisban pedig a – szocialista iparosítás miatt szinte elveszett – Ózd környéki barkók népművészeti kincseiből válogatunk.
- CSALLÓKÖZTŐL SOKORÓALJÁIG 2.0 Csallóköz a Dunától északra terül el, a Duna és a Kis-Duna, illetve Vág-Duna között, Pozsonytól Komáromig, Európa legnagyobb folyami szigete. Bár 1920 óta Szlovákiához tartozik, lakossága döntő többségében ma is magyar, mely szoros kapcsolatot ápol a Duna túlpartján elterülő kisalföldi területekkel. A csallóközi Nagyabony, illetve a kisalföldi Écs, Nyúl és Győrújbarát rendszeresen szerveznek találkozókat egymással.
- „Nem messze van ide Kalocsa” Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozatunk X. évadában, 2019. tavaszán két települést látunk vendégül, melyek közös nevezője, hogy népi motívumkincsük a XXI. századi öltözeteken is helyet talált. Elsőként Kalocsát mutatjuk be, majd áprilisban a – szocialista iparosítás miatt szinte elveszett – Ózd környéki barkók népművészeti kincseiből válogatunk.
- Gyökerek – mezőségi táncház adatközlőkkel A Polgárok Háza 2018. őszi évadában az erdélyi Mezőség táncosai és zenészei érkeznek egy-egy nagy közös mulatságra. Ezúttal a mezőkeszüi hagyományőrzőkkel és az Eszterlánc zenekarral mulathatunk!
- Mezőkeszü – Mezőség népművészete IV. Mezőkeszü Árpád-kori település, a Keszi törzs alapította. Román kori református temploma gótikus és reneszánsz jegyekkel is ékeskedik. Társadalma is archaikus szokásokat őriz, melynek szép példája Tóbiás Dániel dobos, aki napjainkban is kidobolja a közérdekű közleményeket. A dob rendezvényünkre is ideutazik, valamint kiállítás nyílik Horváth „Kicsi” Erzsi néni gyűjteményéből és Juhos Zoltán és Ida szűcsök munkáiból. Közreműködnek a keszüi hagyományőrző táncosok és a falu neves énekesei. Muzsikál: az Eszterlánc együttes, kóstoló, vásár és táncház éjfélig!
- Vajdakamarás – Mezőség népművészete III. Sorozatunk 2018. őszi évadában az erdélyi Mezőség népművészetét mutatjuk be, ezúttal Vajdakamarást, ahol egy alig húszéves fiatalember, Nagy Ferenc Norbert – Kallós Zoltán útját járva – a falu néprajzi értékeinek mentésébe kezdett. Nemcsak gyűjti, hanem restaurálja és rekonstruálja is a hiányos darabokat. A mára mintegy négyszáz darabra rúgó kincsestárának javát kiállításunkon is bemutatjuk. Muzsikál: a Palatkai banda!
- Egy az Isten! – NAGYAJTA Kárpát-medencei Magyar Népművészet rendezvénysorozatunk 2017. őszi évadában erdélyi unitárius közösségek népművészetét, hagyományait, táncait, gasztronómiáját mutatjuk be, a reformáció 500. évfordulója alkalmából. Ezúttal az egyedülálló unitárius templomerődjéről híres Nagyajtát.
- Egy az Isten! - Homoródkarácsonyfalvi gyermeklakodalom Kárpát-medencei Magyar Népművészet rendezvénysorozatunk 2017. őszi évadában erdélyi unitárius közösségek népművészetét, hagyományait, táncait, gasztronómiáját mutatjuk be, a reformáció 500. évfordulója alkalmából. Ezúttal a Szent László freskós, rovásemlékes templomáról híres székelyföldi Homoródkarácsonyfalvát.
- Magyarszováti betlehemes – erdélyi unitáriusok népművészete IV. Mezőségi fotók és textíliák a Kallós Gyűjteményből - Táncok és karácsonyi népszokások Magyarszovátról
- Mezőség népművészete I.: Szék Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozatunk új évadában az erdélyi Mezőség népművészetével ismerkedhetnek meg, elsőként a táncairól, viseletéről, szorgalmas népéről méltán híres Szék magyarsága látogat el hozzánk.
- Erdélyi unitáriusok népművészete I.: TOROCKÓ
- Táncoljatok! – A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes előadása
- PALÓC MADONNÁK – Gálaest
- Bukovinai székely hadikfalvi betlehemes
- A Bukovinából Délvidékre települt al-dunai székelyek
- Moldva - csángók az ezeréves határon is túl
- Évadnyitó estünk: Gyimes - csángók az ezeréves határon
- Tavaszi hadjárat IV. - Nagysalló, Felvidék
- Tavaszi hadjárat III. - Vác
- Tavaszi hadjárat II. - Isaszeg
- Tavaszi hadjárat I. – Tápiómente
- Luca napjától szentestéig - a karácsonyi ünnepkör népszokásai
- Kalotaszeg
- Ártatlanok igazsága - Zombor
- Kincses Kolozsvár - Erdély fővárosa
- Pozsony - a magyar koronázó főváros
- Városi kultúrák a Kárpát-medencében I.: Lendva – a muravidéki magyarság székvárosa
- Táncok és viseletek a Kárpát-medencéből
- Erdély szórványmagyarsága VII.: Oltszakadát
- Erdély szórványmagyarsága VI.: Barcaság
- Erdély szórványmagyarsága V.: a Fekete-Körös völgye
- Erdély szórványmagyarsága IV.: Zselyk – Sajó mente
- Erdély szórványmagyarsága III. - Nagybánya
- Erdély szórványmagyarsága II. - Magyarlapád
- Erdély szórványmagyarsága I.: Hunyad megyei közösségek
- Zalai pünkösdi sokadalom
- Újévtől Szent Gergelyig - a Nógrád Táncegyüttes előadása
- Palóc Farsangi Sokadalom
- Élő népművészet Bükkaljáról
- Sajótól Szinvavölgyig
- Hegyalja és Bodrogköz népművészete
- Magyar népművészet Abaúj-Torna vármegyéből
- A felvidéki palócság népművészete
- Csallóköz és Mátyusföld élő népművészete
- KURTASZOKNYA az Alsó-Garam-mentéről és az Alsó-Ipoly-mente élő néphagyománya
- Dél-Bánság szórvány magyarsága: Resicabánya és Temesvár
- Szlavónia és Drávaszög népművészete
- Bácska, Bánát és Szerémség magyarságának élő népművészete
- „Kiöntött a Tisza vize messzire...” - Csongrád megye élő népművészeti öröksége.
- Magyar népművészet Kárpátaljáról
- Zenés barangolás a Kárpát-medencében
- népművészet Szatmár és Bereg vármegyékből
- Erdélyi Gyermeklakodalom
- MOHÁCSI BUSÓJÁRÁS és kiállítás
- Dunának, Murának egy a hangja
- Rábaköz Öröksége - Elfeledett nyugati végeken II.
- A kendertől a pendelyig - Szilágyság népművészete
- Daloló Őrvidék
- Zabola - Egy polgárosult háromszéki falu kulturális öröksége
- Sárköz élő népművészete
- Zoboralji lakodalmas - Zsére népművészete (Felvidék)
- „Jó palócok” – a Nógrád Táncegyüttes estje
- Kalotaszegi lakodalmas - a Nádas-mente népművészete
- Mezőkövesd - Matyóföld szíve