Kerülő Jánosné hímző
Dr. Krajnyák E. Ivett hímző
Lénártné Szemán Gizella hímző
Müller Zoltánné hímző
Oláh Ferencné hímző
Paszternák András fafaragó Népi Iparművész
Sajgó Zoltánné népiékszer-készítő Népi Iparművész
Sallainé Ádám Erzsébet hímző
Schneider Imréné hímző-szövő Népi Iparművész, a Népművészet Mestere
Szabó Imréné hímző
Tátrai Zita viselet- és csipkekészítő Népi Iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere
Újlaki Csaba népijáték-készítő
Újlaki Erzsébet hímző Népi Iparművész
Vajtóné Szabó Ilona hímző Népi Iparművész
A világörökség részeként számontartott Tokaj-Hegyalján már a honfoglalás előtt is volt szőlőművelés. Éppen ezért a mesterségek gyakran a borhoz, a szőlőműveléshez kapcsolódnak, a vidék mintakincsében is a szőlővel kapcsolatos motívumok jelennek meg. A tokaj-hegyaljai borvidéket 1737-ben királyi rendelettel a világ első zárt borvidékévé nyilvánították, így településeinek épített örökségén, végigkövethetőek a tokaji borkészítés immár három évszázada szigorúan szabályozott folyamatai, történelmi hagyományai. Az 1997-ben alakult Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesülete a hagyományok ápolását, felkutatását, a mesterségek továbbéltetését és átadását tűzte ki célul. Több mint száz tagja húsznál is többféle hagyományos mesterséget űz, valamint kutatásokat végeztek az úrihímzés és a kádártánc területén is.
A Tisza-Bodrog-Latorca folyók határolta Bodrogközt 1920-ban kettévágta az újonnan meghúzott határ. Az elcsatolt Felső-Bodrogköz változatos felszínű táj, növény- és állatvilága a Felvidéken szinte páratlanul gazdag és sokszínű. Ezen a vidéken volt a Vereckei-hágón át bejövő honfoglaló magyarok első letelepedési helye, színteret adott számos történelmi eseménynek. Nem kerülte el a tatárdúlás, de szerencsére a török betörésétől megmenekült. Érintette Thököly Imre kuruc mozgalma és a Rákóczi-szabadságharc, lakosai részt vettek az 1848--1849-es forradalomban és szabadságharcban. A kisgéresi Szőlőfürt Citerazenekar 2010-ben alakult, főleg a régió dalait játsszák. A Női Éneklőcsoport 1998-ban alakult a helyi Csemadok támogatásával. Repertoárjában kisgéresi lakadalmas, bodrogközi mulatós, gömöri, palóc, mezőségi és zoboraljai dalok szerepelnek.
Hegyalja és Bodrogköz
Hivatkozás másolásaHegyalja és Bodrogköz népművészetébe nyerhettek bepillantást mindazon érdeklődök, akik 2012. szeptember 7-én a Polgárok Házába látogattak. Az est a Kárpát-medencei Magyar Népművészet rendezvénysorozat keretében került megrendezésre. Először a hegyaljai fazekas, bőrműves, kádár, hímző, népijáték-készítő, fafaragó, viselet-és csipkekészítő mesterek és alkotásaik mutatkoztak be a II. emeleti kiállítóteremben. A remekműveket Borbély Jolán etnográfus, a Magyar Kultúra Lovagja méltatta. Megnyitó beszédében Széchenyi István soraival mondott köszönetet a Polgárok Háza munkatársainak hagyomány-és értékőrző tevékenységükért, kiemelve ’Sigmond Bertalan szeretetteljes munkáját, akik és aki nélkül ez a program nem valósult volna meg.
"Ha mindegyik azt mondja: de én egyedül mit tehetek, akkor természetesen egyik sem tesz semmit; ha mindegyik azt hiszi, tőle függ a siker, akkor mind ereje szerint dolgozik."
Az est második felében a nézők egy rendkívül hangulatos előadást láthattak a díszteremben „Borban az igazság, táncban a barátság” címmel a golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportja, valamint a felvidéki Kisgéresi Női Éneklőcsoport és a Szőlőfürt Citerazenekar részvételével. E lelki táplálék után a vendégsereg éhségét géresi bélessel, erdőhorváti kerekpereccel, szomjúságát pedig finom tokaji borokkal csillapíthatta.
Koscsó Istvánné hímző
A Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesületének kiállítása szeptember 29-ig tekinthető meg a Polgárok Házában, hétköznap 9-17 óra között, ill. rendezvények idején, vagy előzetes bejelentkezéssel.
Bakonyi-Léh Terézia, Polgárok Háza
Horváth Zoltán fazekas Népi Iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere
Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. rész
18.00: A Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesülete kiállításának megnyitója a II. emeleti kiállítóteremben.
Megnyitja: Borbély Jolán etnográfus, a Magyar Kultúra Lovagja
18.30: „Borban az igazság, táncban a barátság”
A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, valamint
a felvidéki Kisgéresi Női Éneklőcsoport és a Szőlőfürt Citerazenekar előadása (Díszterem)
Muzsikál: a Parapács Együttes
Az est végén géresi bélessel, erdőhorváti kerekpereccel, tokaji és kisgéresi borokkal kínáljuk közönségünket.
Kérjük, adományával támogassa a rendezvényt! Ajánlott összeg: 500 Ft
Tekintse meg riportfilmünket a Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesületéről és a felvidéki Felső-Bodrogközről!
0:00-17:53: riportok a mesterekkel.
17:54-20:54: a golopi Libabőr Népművészeti Egyesület bemutatkozása.
20:55-28:38: a felvidéki Felső-Bodrogköz: Királyhelmec és Kisgéres
A kiállítás alkotói:
Balogh József bőrműves-ostorkészítő
Bogdán Erzsébet hímző
Cseh Antalné hímző
Csépány Viktor fafaragó
Dériné Érsek Ágnes hímző-csipkekészítő
Galgóczi Lászlóné hímző
Hotyek Attila kádár