Sajótól Szinvavölgyig

Sajótól Szinvavölgyig

Sajótól Szinvavölgyig

Hegyaljától Bükkaljáig II. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 23. rész

18:00: az idén 30 éves jubileumát ünneplő diósgyőri Fügedi Márta Népművészeti Egyesület kiállításának megnyitója a II. emeleti kiállítóteremben
A tárlatot méltatja: Kákóczki András művészettörténész, Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Kulturális, Idegenforgalmi és Városmarketing Osztályának vezetője
Az Egyesület elnöke: Molnárné Forray Marianna Király Zsiga díjas, Csokonai Vitéz Mihály Alkotói díjas Népi Iparművész

18.30: „Kalotaszegtől Kalocsáig”
A diósgyőri Szinvavölgyi Táncműhely műsora

Művészeti vezetők:
Maródi Attila, Nívódíjas néptáncpedagógus, „Aranysarkantyús” táncos,

Kiss Anita, Nívódíjas néptáncpedagógus, „Aranygyöngyös” táncos.
Asszistensek:
Bárdos Zsuzsanna, Örökös „Aranygyönygyös” táncos,
és Körmöndi Tamás.
Igazgató: Jóna István

Az est végén a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület tagjainak saját készítésű süteményeivel látjuk vendégül közönségünket. 

Kérjük, 500 Ft adománnyal járuljon hozzá a rendezvény költségeihez!

Tekintse meg riportfilmünket a Fügedi Márta Népművészeti Egyesületről és a Szinvavölgyi Táncműhelyről!

A Fügedi Márta Népművészeti Egyesület az országban elsőként, 1982-ben alakult. Azzal a céllal jött létre, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élő, tárgyi népművészetben jelentős értéket létrehozó alkotókat, a sokszor kihalásra ítélt mesterségeket folytató kézműveseket munkájukban segítse, ízlésüket formálja, valamint bemutatkozási lehetőséget és szakmai fórumot hozzon létre. Százhatvannyolc alkotó több mint harminc mesterséget művel, közülük három fő Népművészet mestere, négy fő Népművészet Ifjú mestere, huszonnyolc fő Népi Iparművész címmel rendelkezik, egy fő a Király Zsiga díj, egy fő Csokonai Vitéz Mihály Alkotói díj birtokosa. Fő feladatuknak tekintik az ifjúság érdeklődésének felkeltését, megismertetni velük a hagyományok, az alkotás örömét. Mesterségbemutatóik hatására egyre több fiatal lép soraikba, így van remény arra, hogy nem halnak ki a régi mesterségek.
Az Egyesület 2004-ben elnyerte a Pro Arte Hungarica díjat a magyar művészeti és szellemi élet értékeinek kimagasló színvonalú képviseletéért, 2007-ben pedig Miskolc Város Nívódíját.

A diósgyőri Szinvavölgyi Táncműhely jogelődje 1946-ban alakult, s azóta is a magyarországi néptáncos szakma kiemelkedő képviselője. A műhely táncosai feladatuknak tekintik a magyarországi és az erdélyi néptáncok hagyományhű ápolását, és a koreográfiák megtanulásán kívül a néptáncimprovizáció magas szintű tolmácsolását. A Táncműhely tevékenysége szorosan kapcsolódik a kodályi életmű törekvéseinek megvalósításához, a ,,csak tiszta forrásból” való merítéshez.
Az Együttes 2006-ban a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától Csokonai Vitéz Mihály Közösségi Díjban részesült,  2007-ben Miskolc város Múzsa díjasává választották, míg ugyanebben az évben a néptáncműhely elnyerte a harmadik Kiváló Együttesi minősítését.



Diósgyőrből - Budapesten

Hivatkozás másolása