A polgári körök előbbre vitték a nemzet életét

A polgári körök előbbre vitték a nemzet életét

A polgári körök előbbre vitték a nemzet életét

"Nemcsak a Fidesz politikai közösségét, hanem az egész nemzet életét is előbbre vitte a polgári körök mozgalma és az ennek otthonul szolgáló Polgárok Háza" - mondta a rendezvény főszónoka, Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Polgárok Háza megnyitásának tizedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepélyes évadnyitó estünkön.

A rendezvény kezdetén egy kisfilmben idézték fel a tíz évvel ezelőtti megnyitó fő pillanatait, a megjelentek részleteket láthattak, hallhattak Orbán Viktor, Hende Csaba és Makovecz Imre 2004. augusztusi beszédéből.

Kubatov Gábor

köszöntőjében magyar sikereket, magyar feltalálókat idézett meg. A devizahitelesek megmentésére, a rezsicsökkentésre, a gazdasági növekedésre utalva megjegyezte, úgy tűnik, „ez a tíz év nem volt hiábavaló.”

László Tamás hangsúlyozta, a Polgárok Háza születése óta sokszor állt nemtelen támadások középpontjában. A Szövetség a Nemzetért Alapítvány kuratóriumának elnöke hangsúlyozta, a XXI. századi magyarság megmaradásának záloga a polgári körök meghirdetése és továbbélése. Szavai szerint ez él tovább a kétharmados győzelemben, a békemenetekben, a Fidesz társadalomfilozófiájában, valamint az alaptörvényben. A polgári körök kovásszá váltak a magyar társadalomban – szögezte le, egyúttal kiemelve a keresztény polgári értékrend jelentőségét.

Szólt arról is, az évforduló nemcsak a visszanézésre jó alkalom, hanem az előretekintésre is. Még sok teendőnk van a szolidáris társadalom kiépítésében. Nagyon jó, ha a kovász-létünk erre is figyelmeztet bennünket – zárta szavait László Tamás.

Maga a név, a Polgárok Háza egy birtokos szerkezetet tartalmaz, kedves barátaim, ez a ház a miénk - fogalmazott Jókai Anna. A Kossuth-díjas írónő felidézte a polgári körök megalakulását, majd Hamvas Béla gondolataira utalva kifejtette, egy szilárd, nagy győzelem esetén sem szabad „eltunyulni”, hanem azt kell éreznünk, hogy szüntelenül tenni, javítani kell a körülöttünk lévő világon. Minél erősebb a jóra való törekvés, annál keserűbb irigység fogalmazódik meg másokban, hogy valamit el kell venni tőlünk – jegyezte meg.

A legnagyobb dolog felépíteni valamit, ami tartós és maradandó, mint ez a ház és ez a közösség – kezdte beszédét Hende Csaba a Hot Jazz Band produkcióját követően. Hozzátette: „tíz évvel ezelőtt a remény hozott össze bennünket.” A 2002-es év tavasza olyan közösségi élmény, amit soha nem feledünk el – hangsúlyozta a honvédelmi miniszter. Mint mondta, a polgári körök mozgalma átalakult az elmúlt évek során, de „megmaradt a szellem, tudunk együtt mozdulni, ha kell, békemenetekkor és más alkalmakkor is”.

Kövér László hangsúlyozta, nemcsak a Fidesz politikai közösségét, hanem az egész nemzet életét is előbbre vitte a polgári körök mozgalma és az ennek otthonul szolgáló Polgárok Háza. Emlékeztetett az első Orbán-kormányra, és kiemelte, a kormányzás legnagyobb erénye az volt, hogy megérintette az embereket. A szabadság barátai megérezték és megértették, hogy ez a politikai közösség a közjót és a nemzeti érdekeket szolgálja – mutatott rá az Országgyűlés elnöke. Kijelentette, a polgári körök története mindannyiunk története, „életünk egy fontos és sorsfordító állomása”.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a polgári körök és az onnan kikerülő politikusok fontos szerepet játszottak abban, hogy a Fidesz ellenzéki pártból kétharmados kormányzó erővé, a nemzet sorsát alakító tényezővé tudott válni.

A házelnök a polgári körök mozgalmát európai szinten is egyedülálló politikai innovációnak nevezte. Ez adta az erőt és a lehetőséget, hogy szembe lehessen szállni a nyugati világ politikai életét kivásárolni akaró gazdasági érdekcsoportok nyomásgyakorlásával – fűzte hozzá. Kifejtette, a polgári körök eszmeisége vitte ki az embereket az utcára, a békemenetekre is, amikor "ezek a háttérhatalmak, semmibe véve a választók akaratát, idő előtt meg akarták buktatni a választott kormányt.”

Szavai szerint a Polgárok Háza a találkozások, a gondolatok kicserélésének helyszíne, „mindannak, ami összetartozásunkat, gyarapodásunkat érinti”. Kövér László köszönetet mondott a házat megtervező és felépítő Makovecz Imrének, Hende Csabának, Kubatov Gábornak, Bíró Ildikónak, valamint azoknak is, akik a különböző településeken tevékenykednek a polgári körökben.

A ház fennállásának tizedik évfordulója alkalmából a második emeleti tárgyalót elnevezték Makovecz Imréről, és megjelent egy könyv is, amely a Polgárok Házának eddigi történetét foglalja össze.

Az intézményben fotókiállítás nyílt Makovecz Imre szakrális épületeiről - a fotókat Máté Gábor készítette.

(fidesz.hu)