Roma esélyek - konferencia

Roma esélyek - konferencia

Roma esélyek - konferencia

Az Utolsó Padban Egyesület által szervezett tanácskozáson választ keresnek arra, milyen esélyeket adhat a köznevelés azon, többségében zárt cigánytelepi körülmények között élő gyermekek számára, akik nem csupán mélységesen szegények és elesettek, de értékrendjük több ponton ellentétes a többségi társadalom mindennapi valóságával.

Mit tenne Klebelsberg?


A konferencia előadói:


Bencsik Gábor történész újszerűen, komoly történeti áttekintés tükrében vizsgálja meg, hogy hogyan járulhat hozzá az  iskola ahhoz, hogy a cigányság egy új etnika minőséget hozzon létre, s ezáltal növelje boldogulási esélyeit.

Sió László, a FIDESZ Oktatási Kabinetjének vezetője, a hazai és külföldi esélyteremtő gyakorlatokat vizsgálja eredményességük, megvalósíthatóságuk alapján.

Bardócz András Tódor, a Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének vezetője, a hallgatósággal megosztja azon gondolatait, amelyek a roma és nem roma pedagógusok együttműködésének fontosságáról szólnak.

Berki Judit szociológus arról beszél, hogy melyek azok a módszerek és eszközök, amelyek kisegíthetik a fiatalokat a zárt telepi nyomorból.

Menyhért Ildikó tanító, előadásában gyakorlati tapasztalatok, megfigyelések  és tudományos magyarázatok mentén megosztja a hallgatósággal, melyek azok az akadályok és körülmények, aminek révén  a zárt telepi cigány közösségek egészsége, harmoniku személyiségfejlődése akadályozott.

Takács Géza tanár, publicista, a Kiútkeresők című kötet szerzője munkájának egy újabb állomását villantja fel. Arról fog beszélni, miért vált nehezebbé a nyomorban, szegénységben való élés.

Száva Vince, az ÉKE vezetője bemutatja civil szervezetének tevékenységét és hogyan próbálják fejleszteni a roma fiatalok közösségi felelősségtudatát, erkölcsét.

Rozsanyi Sándor tanító, több mint 40 éves tapasztalattal (Kerepes) beszél majd arról, miért fontos, hogy a köznevelés konkrétan és célzottan figyeljen a telepi roma gyermekek oktatási, nevelési szükségleteire.


Délután pedig a résztvevők 5-6 perces hozzászólásait hallgatjuk meg.

A záró nyilatkozatot a résztvevőkkel megismertetjük, megvitatjuk.