Köztünk élő áldozatok

Köztünk élő áldozatok

Köztünk élő áldozatok

 






A belépés díjtalan!

Bogár Ildikó kötetében  a  mesélők közt volt katonatiszt, juhászbojtár, gimnazista diák, egyetemista fiatal, akiket a szovjet hatalom, és az őket kiszolgáló kommunisták elraboltak és a Szovjetunióba deportáltak. Mert nem csak órákat, a festményeket és más értékeket raboltak, hanem ártatlan fiatalok legszebb éveit is.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Egy ember halála tragédia, milliók halála statisztika” – hangzik a Sztálinhoz köthető mondat, ő pedig igazán jártas volt a témában. Kissé visszafordítva: a közösség sorsa az egyén sorsa felől közelítve tárható föl.

Friedrich Anna regényében Emling Róza a jugoszláviai magyar-német asszony sorsa fölmutatja mindazon veszteségeket, amelyek évek és sorsfordító események során csak halmozódtak, kezdve a járeki gyűjtőtábor, a többszörös nemi erőszak, a család elveszítése, három országba szakadása, álmok és tervek föladása, szerelmek viszonzatlansága és teljes érzelmi kiégés.

Mert nem csak órákat, festményeket és más értékeket raboltak, hanem ártatlan fiatalok legszebb éveit is.

Vendégeink: GULÁG-túlélők
Közreműködik: Szabó Annamária délvidéki népdalénekes

Csűrös Csilla rádiós újságíró, szerkesztő, a Magyar Rádió munkatársa beszélget Bogár Ildikóval „Nyolcszázezer” című riportkötetéről, melyben a Szovjetunióba deportált volt katonatiszt, juhászbojtár, gimnazista diák, egyetemista fiatal idézi fel sorsát; és Friedrich Annával, a „Miért?  Warum?” című regény szerzőjével, melyben egy jugoszláviai magyar-német asszony sorsa mutat föl tengernyi szenvedést haláltáboroktól, erőszakoskodásokon át a teljes érzelmi kiégésig.

A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából a Kairosz Kiadó, a Keskenyúton Alapítvány és a Polgárok Háza közös rendezvénye