Angyal a földi pokolban

Angyal a földi pokolban

Angyal a földi pokolban

Zsuffa Tünde: Angyal a földi pokolban és A Híd közepén című történelmi regényeinek bemutatója.

A Gemma Könyvkiadó gondozásában megjelent műveket méltatja: Dr. Szabó Csaba történész, az Országos Levéltár főigazgató-helyettese. Moderátor: Nagy-Ricsóy Nóra, közreműködik: Halmos Fatime énekes

„Sokan meséltek nekem őszintén a múlt történéseiről, de aztán mégis csak elérkeztünk egy falhoz, amit nem tudtam áttörni. Engem pedig éppen azok az arcok, fájdalmak, érzések és lelkiállapotok érdekeltek, amelyek a fal mögött maradtak. Végül megszületett bennem egy történet, amiben ki akartam mondani nyíltan, nem burkoltan, nem köntörfalazva azt, amit sokan nem mernek: a huszadik század áldozatai között ott van az egész magyar nemzet.”

Zsuffa Tünde

Az Angyal a földi pokolban című regény lehetne akár egy szerelmi történet a II. világháború idején, s ábrándozhatnánk egy apácák által nevelt bátor, de igen makacs nő és egy osztrák orvos sorsszerű egymásra találásáról. Ennél azonban sokkal többet nyújt a könyv. Olyan húsbavágó kérdéseket vet fel, melyeket a háború utáni kor politikai és hatalmi pozíciói kényszerítenek ki, melyek harcba állítják az embereket egymással, és önmagukkal szemben is. Menni vagy maradni, tenni vagy lapulni, élni vagy meghalni...
Horthy Miklós testőrparancsnokának lánya, Balázsovich Antónia és Lucca Engel szerelme csak a rendszer által létrejött pokoli világ enyhítő körülménye. A Budai Vár mélyében meghúzódó Sziklakórház biztos menedéket nyújtott számukra egymás megismeréséhez, nem adott azonban oltalmat a Vörös Hadsereg bevonulása ellen. Hiába álltak a Nemzetközi Vöröskereszt szolgálatában, nem kerülhették el saját kegyetlen sorsukat: míg Lucca egy szibériai lágerben küzdött az életéért, addig a budai úri lány a kommunista diktatúra kíméletlen igazságszolgáltatásával találta szemben magát, és vált nincstelenné.
1956 októberében a Sziklakórházban találkoznak újra. Vajon elég erős volt-e a szerelmük tizenkét év kínszenvedés, erőszak, megtorlás és kitelepítés után? A fel nem dolgozott tragédiák árnyékában képesek lesznek-e küzdeni közös jövőjükért, és helyesen dönt-e Antónia élete legfontosabb kérdésében: haza vagy szerelem?

A Híd közepén
című regény az Angyal a földi pokolban cselekményének méltó folytatása. Balázsovich Antóniának és a korábbról ismerős karaktereknek ezúttal olyan harcokban kell helytállniuk magukért és egy- másért, melyekben a béke illúziója mögé bújva leselkedik rájuk az igazi veszély. A hidegháború idején játszódó történet szereplőit állandó megfigyelés, zaklatás és ellehetetlenítés teszi próbára Ausztria Magyarországhoz ezer szállal kötődő, ám mégis teljesen más világában. Ebben az új közegben mindennek fájdalmasan magas ára van. A szerelemnek, az őszinteségnek, a becsületnek, éppen úgy, mint a hallgatásnak, vagy magának az életnek.
Hosszú évek teltek el, mióta Antónia és orvos szerelme, Lucca Engel először találkozott egymással a magyarországi pokolban. Azóta alig maradt valami az őket formáló polgári környezetből. Horthy Miklós kormányzó testőrparancsnokának lánya az 1956-os forradalom után ugyan menedéket talál Bécsben a kommunista diktatúra kegyetlen bosszúja elől, házassága is reménykeltő- en indul, de a boldogságot ismét szűken mérik számára az égiek. Útjába nemcsak a sors gördít akadályokat, hanem a múlt árnyai idegenbe is követik őt…
Megpróbáltatásaiban igazi támaszra lel Andreas Möller személyében. A félelmet nem ismerő haditudósító az emberiség által valaha teremtett legszörnyűbb háborús zónákat járja, és elsőként érti meg az új, kétpólusú világ rejtett működését.